Tájékoztató
A Csokonai Gimnázium Olasz Tagozatáért Alapítvány
4032 Debrecen, Békessy Béla u. 12.
Adószám: 18995815-1-09
Számlaszám: 60600084-11117650
Hajdú Takarék Debrecen, Bethlen u..
A Csokonai Gimnázium Olasz Tagozatáért Alapítvány 2007 decembere óta létezik. Tevékenységéről pontos képet adnak a mellékelt éves beszámolók.
Az alapítvány céljai:
- A Magyarországon (elsősorban a Csokonai Vitéz Mihály Gimnáziumban) olasz nyelvet tanuló és a határon túli magyar anyanyelvű tehetséges, szintén olasz nyelvet tanuló és/vagy hátrányos helyzetű diákok anyagi támogatása (utazási hozzájárulás, tankönyvtámogatás, ösztöndíj, külföldi tanulmányok díja, versenyeken való részvétel költségei).
- Külföldi, illetve hazai pályázatok elnyerése révén a Csokonai Gimnázium Olasz Tagozatán tanuló osztályok, tanulócsoportok, valamint az Olasz Munkaközösség azon tanárainak támogatása, akik az alapítván kuratóriumának nem tagjai.
- Tanulmányutak szervezése és lebonyolítása.
- Nemzetközi kulturális, baráti és cserekapcsolatok szervezése és lebonyolítása, illetve ehhez való anyagi segítségnyújtás.
- Tankönyvek, ismeretterjesztő kiadványok vásárlása az Olasz Tagozat számára
- Kulturális rendezvények szervezése, különös tekintettel az olasz nyelv tanulásának népszerűsítését szolgáló helyi, regionális és országos rendezvények, illetve olasz nyelven előadott zenei vagy bármely más produkció szervezésére.
- Kulturális kiadványok létrehozása, megjelenítése
Beszámoló az Alapítvány 2014. évi tevékenységéről
Beszámoló az alapítvány 2015. évi tevékenységéről
Közhasznúsági jelentés
A Csokonai Gimnázium Olasz Tagozatáért Alapítvány
2009
A Csokonai Gimnázium Olasz Tagozatáért Alapítvány 2009-es évi tevékenysége a minden évben megrendezésre kerülő, országos Olasz Fesztivál megszervezésével kezdődött. A Festival d’Italiano minden évben Magyarország egyik iskolájában zajlik, ahol olasz nyelv oktatása folyik. Ezen a versenyen mérhetik össze a diákok tudásukat az ország más, hasonló ismeretekkel rendelkező diákjaival. Minden évben kiemelkedően fontos ez az esemény a Csokonai Vitéz Mihály Gimnázium olasz tagozata számára, mivel két tanítási nyelvű képzés folyik, és a diákok számára jó lehetőséget ad arra, hogy új képességeket fedezzenek fel magukban, és kialakuljon bennük az egészséges versenyszellem is. Ezen a kétnapos rendezvényen 60 iskola közel 900 diákja és tanára vett részt 2009. március 25-26-án. A szervezés során az alapítvány számlájára érkeztek a nevezési díjak, szállásdíjak, és ebből került kifizetésre minden ezzel kapcsolatos kiadás. A verseny tanárok és diákok körében egyaránt nagy sikert aratott, ahogy egy Budapestről érkezett zsűritag írta visszajelzésként: „a vonaton hazafelé boldog-fáradt gyerekeket látott”.
A fesztivál megrendezése után értesült az alapítvány kuratóriuma Debrecen Megyei Jogú Város által kiírt, utólagos finanszírozású pályázatról, amellyel a város számára kiemelkedő jelentőségű rendezvényeket igyekezett támogatni. Az alapítvány erre benyújtott pályázatát pozitívan bírálták el, így 100 ezer forint vissza nem térítendő támogatásban részesültünk.
2009 áprilisában került sor a Csokonai Vitéz Mihály Gimnázium Olasz Tagozat és a modenai San Carlo Gimnáziummal közösen szervezett diákcsere második részére, amely során 28 diákunk kapott lehetőséget arra, hogy egy hetet töltsön az olasz városban. A kiutazás előtt három családtól érkezett kérvény, amelyben kérték, hogy gyermekeik repülőjegyének kifizetésében segítse őket az alapítvány. A kuratórium egyhangú döntése alapján az alapítvány a három diák utazásához 66.500,- Ft-tal járult hozzá.
Az országos Olasz Fesztivál során az egyik szponzor a Csokonai Vitéz Mihály Gimnázium egyik diákjának ajánlott fel három hetes firenzei nyelvtanfolyamot. Mivel a fesztivál pozitív mérleggel zárult, a kuratórium úgy döntött, hogy a kiválasztott tanuló utazását és háromheti tartózkodását támogatja. Minderre 151.444,- Ft-ot költött az alapítvány.
A Csokonai Gimnázium Olasz Tagozatáért Alapítvány az alapító okiratban megfogalmazott célok elérése érdekében folyamatosan bővíti könyvtárát, hogy a gimnázium tanárai színvonalas oktatást nyújthassanak az olasz nyelvet tanuló diákoknak. Ezek miatt a 2009-es év folyamán számos könyvvel, illetve decemberben egy kivételes akció keretében szótárakkal sikerült gazdagítani a házi könyvtár kínálatát.
2009-ben A Csokonai Gimnázium Olasz Tagozatáért Alapítvány pályázatot nyújtott be a „Civil szervezetek működésének támogatása” elnevezésű, ESZA Társadalmi Szolgáltató Nonprofit Kft. által kiírt pályázaton. A megpályázott összeg nyomtatvány, írószer, szakkönyvek, utazási és kiküldetési költségek, könyvelői díj, tárgyi összegek, főként egy lap-top vásárlására fordítható. A megítélt 200 ezer forintos támogatást 2010. május 31-ig lehet felhasználni. A pénzösszeg felhasználására csak 2010-ben kerül majd sor.
Debrecen, 2010. 01. 10. Gulyás Éva
Közhasznúsági jelentés
A Csokonai Gimnázium Olasz Tagozatáért Alapítvány
2010
A Csokonai Gimnázium Olasz Tagozatáért Alapítvány a 2010. évi tevékenységét az ESZA Társadalmi Szolgáltató Nonprofit Kft. Által kiírt pályázaton nyert 200.000,- Ft felhasználásával kezdte. A pályázaton nyert összeg elszámolási határideje 2010. május 31. volt. Ez alatt az időszak alatt az alapítvány beszerzett egy Asus márkájú számítógépet, a gimnázium tanárait segítő szakkönyveket, nyomtatványokat, ebből az összegből tudta finanszírozni a könyvelői díjat és tudott támogatni egy olaszországi utazást is március hónap folyamán. A pályázat lejárati határideje után a kuratórium elnöke a könyvelő segítségével elkészítette a hivatalos elszámolást és benyújtotta a szükséges számlákat is. Ezeket a dokumentumokat a pályázat kiírója megfelelőnek tartotta, és visszaigazolást küldött a pályázat lezárásáról.
A 2009/2010-es tanévben az Országos Olasz Fesztivál Nyíregyházán került megrendezésre. Az alapítvány ez alkalommal egy 12.D osztályos tanulót támogatott a szállásdíj kifizetésével. A gimnázium diákjai számos díjat nyertek meg mindenféle kategóriában a verseny folyamán.
Szintén március hónapban került sor egy trieszti utazásra. A „Poesia e solidarietà” elnevezésű egyesülettől kapott meghívást a Csokonai Vitéz Mihály Gimnázium a minden évben megrendezésre kerülő versíró pályázat díjkiosztó ünnepségére. Ezen az ünnepségen iskolánk emlékplakettet vehetett át, mint állandó résztvevő. A háromnapos utazáson az Országos Középiskolai Tanulmányi Versenyen legjobban szereplő három diák vehett részt. Ezt az utat az alapítvány a kuratórium tagjainak egyhangú döntése alapján 140.396,- Ft-tal támogatta.
Április hónapban A Csokonai Gimnázium Olasz Tagozatáért Alapítvány hagyományteremtő céllal szervezte meg a FESTA ITALIANA nevű műsoros bemutatkozó estet. A rendezvény azzal a céllal jött létre, hogy a tagozaton tanuló diákok bemutathassák szüleiknek, barátaiknak azokat a produkciókat, amikkel az országos olasz fesztiválon indultak. A műsor folyamán a szülők megnézhették a színházi előadást, hallhatták a verseket és dalokat, így egy jó hangulatú, vidám, gazdag műsor született tombolával és büfével, amely a szülők támogatásának és munkájának köszönhetően állt össze. A tombolasorsoláson befolyt összeg az alapítványt támogatta. Az est sikerére való tekintettel a következő évben is megrendezésre kerül az esemény.
A 2009/2010-es tanév végén A Csokonai Gimnázium Olasz Tagozata jutalomkönyveket, és zenei felszereléseket vásárolt, hogy a diákok fellépését színvonalasabbá tudja tenni. Június elején a fesztiválra előkészített élőzenei kíséretű dalokkal a tagozat diákjai a Vezér utcai gyermeknapon léphettek fel, ami jó lehetőség volt a bemutatkozásra.
Június hónapban az alapítvány értesítést kapott a Budapesti Olasz Intézettől, hogy habár a benyújtott pályázatunk nem volt sikeres 2009-ben, az Olasz Külügyminisztérium 2000 eurós támogatást ítélt meg iskolánk javára.
A diákok szélesebb körű tevékenysége miatt vált szükségessé az eredeti Alapító Okirat módosítása, amelyre július és augusztus hónapban került sor Dr. Zajdó Zsolt ügyvédnél. Erről a módosításról a Hajdú-Bihar Megyei Bíróság jóváhagyása után megérkezett a hivatalos végzés.
A 2009/2010-es tanév utolsó napjaiban érkezett meghívó a Csokonai Gimnázium Olasz tagozata részére, amelyben diákjaink meghívást kaptak a szeptemberben, Triesztben megrendezett Nemzetközi Diákfórumra. Az iskola tanulói ez alkalommal megkapták a lehetőséget, hogy előadóként aktív részesei legyenek ennek a diákkonferenciának. Az olasz munkaközösség ezért pályázatot hirdetett a tagozat diákjai számára, amelyben beszámolót kellett készíteni az „Emlékezet” témakörében. A nyertes pályázatok készítőinek munkája bekerült a konferencia hivatalos anyagai közé, és egy 12.D osztályos tanuló előadhatta szóban is elkészült munkáját. Ezt az utazást az alapítvány 164.100,- Ft-tal támogatta.
Szeptember hónap folyamán az APEH-től érkezett hivatalos értesítés arról, hogy 40.593,- Ft gyűlt össze az alapítvány számára a személyi jövedelemadó 1%-ból. A kuratórium döntése alapján az alapítvány két gitárt vásárolt a tagozat számára.
Novemberben az alapítvány „Pizza napot” szervezett a diákok számára, amely során a diákok az igazi olasz pizza készítésével ismerkedtek meg. Vendégünk volt Roberto Cavalera, aki az alapítvány által fizetett alapanyagokból az iskolában mutatta meg, hogyan készül ez a tipikus olasz étel. A bemutató után a diákok kóstolót kaptak az elkészült pizzából.
A Csokonai Gimnázium Olasz Tagozatáért Alapítvány tevékenysége 2010-ben az Európai Karácsony elnevezésű rendezvényen való részvétel támogatásával zárult. Ez a rendezvény a debreceni két tanítási nyelvű gimnáziumok részvételével zajlott a Mechwart András Gimnáziumban.
Debrecen, 2011.01.12. Gulyás Éva
Tespy – Theater & Solidarity Project for Youth
A program az Európai Bizottság „Gioventù in azione” 2007-2013 elnevezésű kezdeményezéséhez tartozik, amely elsősorban a nem intézményes keretek között folyó oktatási formákat támogatja. Célja a 13 és 30 év közötti fiatalok mobilitását elősegítő európai programok támogatása. A program kiemelten foglalkozik a hátrányos helyzetű fiatalok programba való bevonásába, és ezen keresztül szeretne aktív és szolidáris európai polgárokat formálni, akik nyitottak más kultúrákra és szokásokra is.
A program olasz részről az Il Rinoceronte nevű perugiai kulturális egyesület, magyar részről pedig a Csokonai Gimnázium Olasz Tagozatáért Alapítvány között valósult meg. A program megszervezéséért külön köszönet jár Gianluca Iadecolának, aki az egyesület vezetője, és aki hónapokig dolgozott azért, hogy mindez megvalósuljon. Köszönet jár másrészről Daniela Marcozzinak, aki nélkül ez a program nem valósulhatott volna meg. Nagy részt vállalt a szervező és előkészítő munkákban, illetve október óta minden héten tartott színház szakkört, hogy felkészítse a diákokat az olaszországi színházi tréningekre.
A program megvalósítására az Európai Unió a költségek 70%-át biztosította, ezen kívül Perugia város önkormányzata egy sikeres pályázat megírása után kiemelten támogatta ezt a kulturális cserét. Olyannyira, hogy hivatalosan fogadta a 25 fős csoportot, és erről a helyi sajtóban több cikk is megjelent. A költségek fennmaradó részét a Csokonai Gimnázium Olasz Tagozatáért Alapítvány finanszírozta, és kaptunk egy 1000 eurós hozzájárulást a debreceni Mele Cafe-tól is. Pályáztunk az Oktatásért Közalapítvány által kiírt pályázaton, illetve Debrecen város önkormányzata által kiírt pályázaton is. Az előbbitől nemleges választ kaptunk, a másodikról még semmilyen hírt. Mindenesetre ez volt az olasz tagozat első olyan programja, aminek a költségeit nem kellett a szülőkre terhelnünk.
A programban 10 diák vett részt magyar részről, és 12 fő olasz részről. A csoport legfiatalabb tagjai a mi diákjaink voltak, de akadályok nélkül boldogultak az olasz nyelvű környezetben, és minden túlzás nélkül mondhatom, hogy barátságok is kötődtek. Az olasz nyelv itt már egy olyan eszköz volt, amit intenzíven használtak reggeltől estig, hiszen minden instrukciót, minden feladatot ezen a nyelven kaptak meg. Kipróbálhatták a saját bőrükön, hogy annak ellenére, hogy sokszor hallják, hogy az olasz nyelvvel semmit nem lehet kezdeni, igenis van értelme az itteni tanulmányaiknak. Nem egyszerű dolog idegen nyelven követni két-három órás foglalkozást. Büszkék voltak magukra, hiszen egyáltalán nem szorultak sem az én, sem pedig Daniela segítségére.
A program fő témája a szolidaritás, a tolerancia és a népek közötti barátság volt. Az egyik délelőtt előítéletekről, sztereotípiákról volt szó egy több órás komoly beszélgetés keretében, aminek az eredménye végül bekerült az előadásba is.
A 12 nap alatt napi 4-5, az utolsó napokban viszont ennél hosszabb, több órás színházi tréningek, próbák folytak a szabadban, majd a színházteremben. Ezek nagyon kemény fizikai és szellemi megterhelést jelentettek mind az olasz mind pedig a magyar résztvevőknek.
A próbák között és után egyéb, könnyedebb programok is voltak, pl.: nemzetközi vacsorák (albán, magyar, olasz és maghrebi vacsora), városnézés, kirándulás Assisibe, előadás a teljes holdfogyatkozásról, és egy találkozó a Capodarco nevű közösséggel. Ehhez a közösséghez különböző fokú és súlyosságú fogyatékkal élő felnőttek tartoznak, akik már három éve szintén színházi foglalkozásokon vesznek részt. A találkozó során a mi diákjaink nagyon éretten viselkedtek, aktívan részt vettek a közös játékban, beszélgettek, sétáltak velük. Ez a találkozás mély nyomot hagyott bennük, lecsendesedtek, egy diáknál könnyeket is láttam, de elmondásuk szerint nagyon hasznos volt. A szállás is ehhez az élményhez kapcsolódott. Egy falusi vendéglátóhelyen szállásoltak el minket, amit szellemi fogyatékos fiatalok szülei azzal a céllal hoztak létre, hogy gyermekeiknek legyen hol dolgozni. Ezekkel a fiatalokkal nap, mint nap találkoztunk az étkezéseknél, és jó volt látni, hogy minden alkalommal anélkül, hogy szólni kellett volna, a mi diákjaink is segítettek a felszolgálásban vagy az asztal leszedésében.
A program Perugiaban nagy visszhangot váltott ki. Több cikk jelent meg az érkezésünk előtt, és az ottlétünk alatt is, valamint egy alkalommal a helyi híradóban egy másfél perces összeállítás készült, ahol a mi diákjainkat is meginterjúvolták. Az előadás napján, 2011. június 18-án, szombaton már nem a helyi televízió, hanem az állami televízió, a RAI munkatársai csatlakoztak hozzánk, akik felvették a főpróbát és interjút készítettek két tizenkettedikes és egy tizenegyedikes diákunkkal, és még három résztvevővel olasz részről. Ebből a felvételből 2011 szeptemberében egy hét-nyolc perces összeállítás készül, és egy olyan műsor része lesz, aminek a címe Storie, azaz Történetek. Ez majd a RAI2 csatornán megy adásba, és az olaszok elmondása szerint rossz nézettség esetén lesz 4 millió nézője.
Az előadás már kinőtt az iskolai keretek közül, egy komoly mondanivalóval bíró profi előadás volt, ahol sok esetben a mieinknek olasz nyelven kellett improvizálnia. Olyannyira sikeres volt, hogy a kis színházterembe nem fért be mindenki, aki eljött, így kétszer kellett előadni.